Wydziarane newsy

Tatuaże na celowniku Unii Europejskiej

sklep

Tatuaże posiada coraz więcej ludzi. W Polsce do ich noszenia przyznaje się już ponad 8% społeczeństwa powyżej 18 roku życia. W Anglii ten współczynnik jest jeszcze wyższy. Aż 1/3 Brytyjczyków w wieku 25-39 posiada co najmniej jedną dziarę. Wzrost popularności tej formy sztuki i zdobienia ciała zainteresował Brukselę. Włodarze Unii Europejskiej zamierzają się przyjrzeć niektórym substancjom chemicznym, wykorzystywanym w kolorowych tuszach. Zachodzi podejrzenie, że niektóre z nich mogą wyrządzać szkody w organizmie tatuowanych.

> Sprawdź najlepsze KREMY DO ŚWIEŻYCH TATUAŻY <

Wszystkie poważniejsze badanie jakie dotąd przeprowadzono, nie wykazują związku posiadania tatuaży z zachorowalnością na raka. Mimo to, UE postanowiło rozpocząć prace nad wprowadzeniem limitu na użyciu ponad 4 tysięcy chemicznych składników. Europejska Agencja Chemikaliów zamierza wprowadzić większą kontrolę na rynku produkcji barwników używanych przy tatuowaniu. Skład i pochodzenie pigmentów ma być jasno opisany. Jak się okazało, początkowy raport EACH jasno wskazał powiązanie między używaniem czerwonego tuszu, a zapaleniami skóry. Barwniki czerwone, niebieskie, zielone i purpurowe w raporcie oznaczano jako składniki mogące wpływać na powstawanie ziarniniaków (drobnych, wyczuwalnych pod skórą guzków).

Prace nad wprowadzeniem ograniczeń mają zakończyć się już w połowie przyszłego roku, kiedy to nowe regulacje zostaną poddane głosowaniu. Obecnie nie istnieje żadne prawodawstwo ogólnounijne.  Siedem państw w ramach UE zdecydowało się jednak wprowadzić własne przepisy na podstawie rezolucji Rady Europy z 2008 r. w sprawie bezpieczeństwa tatuaży i makijażu permanentnego lub jej poprzedniej rezolucji z 2003 r.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *